Legendomis ir mitais apipinti piliakalniai, primena protėvių istoriją, jų kovas ir pasiaukojimą. Dažniausiai piliakalniai Lietuvoje yra natūraliai susiformavusios kalvos bei krantų iškyšuliai su žmogaus įrengtais gynybinės paskirties įtvirtinimais (pylimais, sustatintais šlaitais, terasomis, grioviais). Jonavos rajone priskaičiuojama 16 piliakalnių. Vienas gražiausių, įspūdingiausių ir pritaikytas lankymui yra Lokėnėlių piliakalnis.
Lokėnėlių piliakalnis, kartu su kitame Lokio upelio krante esančiu Gudžionių piliakalniu, kadaise sudarė piliakalnių kompleksą su gyvenviete tarp jų. Didžioji dalis Lokėnėlių piliakalnio aikštelės ir dalis pylimo yra nuplauta Lokio upelio. Piliakalnis pritaikytas lankymui ir yra šeimų bei jaunimo pamėgta vieta visai netoli Jonavos.
Sena legenda pasakoja, kad labai seniai gyveno Lokių šeima. Mirus Lokiui, Lokė su dviem Lokiukais išėjo laimės ieškoti. Jiems beeinant, jaunesnysis Lokiukas išdykavo, slapstėsi, kol galiausiai visai pradingo. Atsisėdusi prie upelio su likusiu sūnumi Lokė ilgai laukė dingusio Lokiuko, bet jis negrįžo. Lokės sielvartas buvo toks didžiulis, kad nuo ilgo laukimo ji su Lokiuku virto kalnu. Žmonės vėliau pastebėjo, jog kalva panaši į susikuprinusią Lokę, priglaudusią prie savęs Lokiuką – mažesnę kalvelę. Taip ir atsirado šios vietos pavadinimas.
Lokenėlių piliakalnį galima pasiekti važiuojant keliu Jonava-Ukmergė (4 km nuo Jonavos centro yra nuoroda piliakalnio link).
Šilų seniūnija, Jonavos raj.
Koordinatės: 55.094412, 24.329365
Koordinatės: X:6106631 Y:521119
Šilų seniūnija, Jonavos raj. Koordinatės: 55.094412, 24.329365 Koordinatės: X:6106631 Y:521119